Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.
Kto je online
Hostí online 1

Užívateľov online 0


Celkom členov: 8
Najnovší člen: Marek
Témy fóra
Najnovšie diskusie
Najhorúcejšie témy
  • Žiadne témy
Články

Intenzívny chov pstruha dúhového v rybníkoch

V zásade sú pri chove pstruha dúhového v rybníkoch uplatňované dve metódy, ktoré vychádzajú z miestnych podmienok a spočívajú v rôznom spôsobu ošetrovania rybníka aj obsádky v ňom.

Jedna z metód (nižšie opísaná metóda) je maximálna produkcia rybníka podporená hnojením s cieľom dosiahnutia optimálneho rozvoja fytoplanktónu a zooplanktónu.

Tento spôsob chovu je založený na maximálnom využití produkčného potenciálu rybníka použití statkových a priemyslových hnojív. Obsádka pstruha potom v značnej miere konzumuje prirodzenú potravu čo sa premieta do zníženia koeficientu konverzie používanej kompletnej kŕmnej zmesi. K odchovu pstruha dúhového volíme čisté hlbšie rybníky s tvrdým dnom. Podľa možnosti robíme u týchto rybníkov zimovanie s vápnením lovišťa a stôk vysokými dávkami páleného vápna. Ako organické hnojivo sa dá použiť močovku, kejdu alebo kompost v dávke 15 t. ha-1.

Obsádka rybníka
V tomto prípade je hlavnou rybou pstruh Tomuto odpovedá veľkosť a počiatočné zastúpenie obsádky jednotlivých rýb v nej. Obsádka pstruha dúhového spravidla činí 2 - 2,5 tisíc. ks. ha-1, snahou je nasadzovať rôčka s kusovou hmotnosťou (30 - 50 g). Ukázalo sa že najefektívnejšie je nasadzovať ťažšiu násadu kapra nad 0,5 kg. ks-1 a v hustote 300 ks. ha-1. Nasadenie rybníka sa prevádza na konci apríla. Je žiadúce vytvoriť a udržať v nádrži optimálny vegetačný zákal, ktorý udržuje do značnej miery obsah kyslíku vo vode a zároveň podmieňuje rozvoj zooplanktónu. V priebehu vegetačného obdobia je treba dbať na kvalitu prostredia a zabrániť ohrozeniu rýb hlavne v súvislosti zo zaplienením žiaber.

Kŕmenie
Návyk na predkladané krmivo záleží do značnej miery na rozvoji prirodzenej potravy. Prikrmovanie obsádky Pd zahajujeme v priebehu mesiaca júna až začiatku júla. Zníženie prirodzenej potravy (zooplanktonu) vyvoláva nutnosť zahájiť prikrmovanie obsádky pstruha. Rozkrm prevádzame aplikáciou menších dávok krmiva s vyššou frekvenciou na určenom krmnom mieste. Adaptácia obsádky netrvá dlhšie ako niekoľko dní. Vlastné kŕmenie ďalej prevádzame na zvolenom mieste aplikáciou kŕmnych zmesí v niekoľkých čiastočných denných dávkach, a to s ohľadom na teplotu vody, obsah kyslíku, kusovú hmotnosť a zdravotný stav rýb. V priebehu dna kŕmime v rozmedzí 6 – 14 hodín. Doporučene kŕmne dávky sa dajú stanoviť podľa tabuľky. (Dvořák, Souček, Nevrkla, Topka, Míšek, Koktavý, 1985).

Kŕmna tabuľka

Lubo marec 23 2020 1062 prečítaní Tlačiť
Prihlásenie
Ešte nie ste členom? Kliknite sem a zaregistrujte sa.